WordPress Seo – Seo Eklentileri

WordPress

WordPress php alt yapısına sahip ve sürekli geliştirilen içerik yönetim sistemleri arasında en çok bilinen ve en çok kullanılan sistemlerden biridir. WordPress günümüzde webmasterlar tarafından gerek basit ve kullanışlı olması gerekse ücretsiz oluşu sebebiyle tercih edilmektedir.

WordPress kullanıcıları için tasarlanmış bir eklenti bulunmaktadır. Bu eklentiler sayesinde wordpress kullanıcıları kurdukları sitelerde ek özelliklere sahip olabilmekte ve çok daha hızlı işlemleri tek bir eklenti ile yapabilmektedir. WordPress eklentileri arasında en önemlileri wordpress kurulan web sitesinin seo optimizasyonu yapılabilmesine yardımcı olmaktadır.

WordPress Seo Eklentileri

Worpdress seo eklentileri seçerken dikkat edilmesi gereken ne için kullanılacağıdır. Örneğin, aramadan gelen kelimeleri etiket olarak kaydetme, sitede bulunan konularda anahtar kelime taratarak link verme, sayfa içine otomatik açıklama ve taglar eklemek, otomatik olarak sitemap oluşturmak, resimleri seo uyumlu hale getirmek gibi daha sayabileceğimiz birçok wordpres SEO eklentisi mevcuttur. Bu eklentilerden en yararlı olanları ve en çok kullanılanlardan bazılarını sizler için tanıtacağız.

 

All in One SEO Pack

Bu eklenti yıllardan beri wordpress kullanıcıları tarafından kullanılmakta olan wordpress sistemleri kurulu sitelerde sayfa içi description, title, etiket vb. seo etkenlerini düzenlemeye yarayan kısacası Seo Optimizasyon yapmanızı sağlayan bir eklentidir. Eklenti kurulum ve ayarları oldukça basittir.

SEO Smart Links

Pekçok kişi sadece site dışı bağlantı sağlayarak backlink kazanmaya ve anahtar kelimelerde yükselmeye çalışır. Ancak site dışı bağlantılar kadar site içinde alınan bağlantılarda oldukça önemlidir. Bu eklenti kurarak wordpress sitelerinizde konu içinde bulunan istediğiniz herhangi bir kelime yada kelimeleri belirleyerek otomatik link almasını sağlayabilir ve site için bağlantı ve backlink kazanabilirsiniz. Ayrıca SEO Smart Links yorumlara, sayfalara ve katagorilerde bulunan kelimeleride tarayarak isteğinize göre kelimelere link verebilmektedir.

Google XML Sitemaps

Wordpress Seo

Wordpress Seo için oldukça ideal bir sistemdir

Bir sitede açılan konu ve eklenen içeriklerin arama motorları tarafından tamamen indexlenmesi her site sahibinin istediğidir. Bu sayede tüm içerikler arama motorlarıda bulunabilir ve siteye hit sağlayabilir. Aynı zamanda içeriklerin hızlı index alabilmesi içinde sitemap gereklidir. Sitemap uygulamasını manuel olarak yapmak büyük vakit kaybına sebep olacaktır. Bunun yerine otomatik olarak sitemap oluşturan eklentileri kullanmak çok daha mantıklı olacaktır. WordPress’de bu işin uzmanı olan Google XML Sitemaps eklentisi sizin için otomatik sitemap oluşturuyor ve dilerseniz arama motorlarınada gönderiyor. Ayrıca harici tutmak istediğiniz içerik yada katagorileride seçebiliyorsunuz. Google XML Sitemaps ile her içerikten sonra sitemap oluşmasını isteyebilir yada günlük, haftalık ve aylık periyotlarda sitemap oluşturulması için talimat verebilirsiniz.

SEO SearchTerms Tagging 2

Bu eklenti adındanda anlaşılabileceği gibi arama yaparak arama motorlarından gelen ziyaretçilerin arama yaptığı kelimeleri içeriklere etiket olarak girilmesini sağlamaktadır. Bu sayede otomatik olarak eklenen etiketten hit çekebilir ve popüler olan kelimeleride sitenizin herhangi bir köşesinde gösterebilirsiniz. SEO SearchTerms Tagging 2′nin marifetlerini bununlada sınırlı değil. SEO SearchTerms Tagging 2 ile hangi kelime yada kelime öbeklerinden ne kadar hit geldiğini görebilir, en çok hit aldığını kelimeleri analiz etmenizide sağlamaktadır.

Yoast WordPress SEO

Yoast WordPress SEO eklentisi başlıkları, anahtar kelimeler, meta açıklamalar ve daha birçok wordpress ayarlarını hızlı bir şekilde değiştirmenizi sağlayan önemli ve yeni eklentilerden biridir. Eğer wordpresse yeni başladıysanız Yoast WordPress SEO eklentisi ilk denemeniz gereken eklentilerden biri diyebilirim.

Son olarak yukarıda belirtilen eklentiler yada wordpressde yararlı olabileceğinizi düşündüğünüz tüm eklentileri kurduğunuzda kurmuş olduğunuz wordpress sitenin kasacabileceğiniz CPU ve Ram harcama oranının artacağını unutmayın. Ayrıca wordpress konusunda henüz yeniyseniz her eklentiden önce database yedeği almanızda yarar var.

WordPress Seo – Seo Eklentileri yazısına ait etiketler : , , , , , , ,

Yorumunuzu Yazabilirsiniz!