Sosyal Medya ve SEO

Arama motorlarında yükselmek için SEO çalışması yapan webmasterlar için sosyal medya oldukça iyi bir alternatif olabiliyor. Sosyal Medya, google için neden önemli oldu? diye düşünebilirsiniz. Diğer backlink yöntemleri spama düşünce google artık sosyal medyadan gelen backlinkleri önemsedi. Sosyal medyadan gelecek linklerin çok daha gerçekçi olduğu düşünen google ve diğer arama motorlarında yükselmek için sosyal medyaya önem vermek şart oldu.

Sosyal Medya’nın Site ve Seo’ya Etkisi

Sosyal Medya uygulamasını şu şekilde düşenebilirsiniz. Günlük hayatta twitter, facebook vb. sosyal ağlarda paylaşımı seven internet kullanıcıları herhangi bir önemli bilgi gördüğünde yada herkesi ilgilendiren bir haber olduğunda ve bunu yararlı bulduğunda sosyal ağlarda paylaşıyor. Nerdeyse tüm internet kullanıcıları sosyal ağları kullanıyor. Bu yüzden sosyal medyadan gelecek backlinklerin sahte olma olasılığı oldukça düşük bu yüzden google tarafından sosyal medyada bir o kadar önemli oluyor.

Sosyal medya’da özellikle penguen sonrası youtube gibi oteriter sitelerin çok daha faydalı olduğu seo uzmanları tarafından belirtiliyor. Son günlerde popülaritesi artan Linkedin ‘de yine yararlı sosyal medya ağları arasındadır. Google+ yabancı içerikli siteler için etki etsede Türkçe siteler için henüz çok büyük bir etkiye sahip değil. Ancak ilerleyen günlerde google+ da seo konusunda etkili olabilecek sosyal medya araçları arasında olacaktır.

Sosyal Medya SEO’da Yararlı mı?

Sosyal medya 2010 tarihinde google tarafından seo değerini korumak ve gerçekten yarar sağlayabilecek siteleri ön planda tutmak ve bunu yaparkende internet kullanıcılarını baz almak adına yararlı buldu ve sosyal medyanın kendisi için önemli olduğunu 2010 yılında açıkladığı önemli bir seo bileşenidir. Sosyal medyanın seo’ya kesinlikle etkisi vardır ve sitelerin ön sıralara gelmeleri için yararlıdır.

Sosyal medya’da paylaşılan ve beğenilen linkler google’ın gözünde artıdır. Ancak bunu öğrenen seocu ve webmasterlar çeşitli hileler bularak bunu otomatik olarak sitenin yükselmesi için seo çalışması adı altında yapınca google bu konuda da bazı önlemler almak zorunda kaldı. Sosyal medyalarda sürekli aynı siteleri ve aynı site linklerini paylaşan, aynı sayfaları beğenen yada +1 layan hesapları önemsemedi.

Bunun gibi hile yaparak sosyal medyadan yarar sağlamak isteyenler için yarardan çok zarar sağladığı ve yapılan güncellemelerle filtreye girdiği yada alt sıralarda yer aldığını gördük. Bu yüzden sosyal ağlarda yapılacak olan seo’nunda en az backlink alma yöntemleri kadar dikkatli ve periyotlara yayılarak yapılması gerekmektedir. Bunun dışında paylaşımda bulunulacak sosyal ağların çeşitliliği ve seçilen sosyal ağların kaliteside sosyal medyadan sağlayacağınız yararın ve google gözünde uyguladığınızın seo’nun değerini bir o kadar arttıracaktır.

Sosyal Medya ve SEO yazısına ait etiketler : , , , , ,

Yorumunuzu Yazabilirsiniz!