Seo Nedir ?

Seo Nedir ?

Açılımı search optimization olan ve Türkçe olarak ifade etmek gerekirse Arama Motoru Optimizasyonu olarak bilinen Seo, google, yahoo, yandex gibi arama motorlarında üst sıralarda yer almak için yapılan bir takım çalışmaları ifade etmektedir. İnsanlar arama motorlarında iyi bir yere sahip olmak için seo’ya ihtiyaç duyarlar. Arama motoru optimizasyonu büyük şirketlerden tutunda herhangi bir iddiası olmayan ancak para kazanmak isteyen genç webmasterları bile içermektedir. SEO oldukça geniş kapsamlı bir etken olup, SEO’nun birçok dalı vardır.

Google ve Seo

Seo Hakkında Detaylı Bilgiler

İnternetin yaygınlaşmasıyla günümüzde 30 milyondan fazla aktif web sitesi bulunmaktadır. Bu sitelerden alışveriş, haber, oyun, ekonomi, kadın, şans oyunları gibi birçok kategoriyi saymak mümkün. İnternet kullanıcıları internette surf yaparken herhangi bir sitenin adını yazarak o siteye girme olasılığı oldukça azdır. Herhangi bir ürün satın alırken yada haber, bilgi vb. şeyleri araştırmak istediğinizde size bunların hepsinden en doğru ve en hızlı sonucu verecek olan bir site aracılığıyla aradığınız bilgiye ulaşmak istersiniz. Buda google, yahoo, yandex vb. arama motorlarına girerek arama yapmanız sonucunda mümkün olabilecektir. Arama motorları yeni ve eski tüm siteleri tarayarak sitelerdeki tüm bilgileri takip edecek size en güncel bilgileri verecektir.

Seo Nasıl Yapılır

İşte bu arama motorlarının internet kullanıcılara vereceği listenin nasıl sıralanacağını ve bu sırayı etkileyerek üst sıralarda yer alamayı amaçlayan webmasterların yapmış olduğu bir dizi çalışmaya SEO diyebiliriz. Arama motoru optimizasyonu günümüzde önemli bir sektör haline gelmiş ve SEO çalıştırması yaptırmak isteyen birçok büyük firma iyi webmasterlarla çalışma yapmak için sıraya girmiş durumda. SEO çalışması sonucu ürün satmak isteyen satıcı firma, içerik portalı olarak herkesin aradığı bilgilere ulaşmasını sağlayarak reklamlardan gelir elde etmek isteyen kişisel web site sahipleri vb. birçok rakiple doludur.

SEO çalışması sonucu her rakip biraz daha üste çıkarak arama sonuçlarında zirvede yer almak isteyecektir. Bugün baktığımızda internet üzerinden yapılan alışveriş oranları geçtiğimiz yıllara göre kat kat artmış durumdadır. Buda çoğu büyük firmaların ellerini ceplerine atarak SEO çalışması yaptırmalarını ve bu sayede arama motorlarından gelen ziyaretçiler sayesinde satış yaparak gelir elde etmelerini sağlamaktadır.

Seo ( Search Engine Optimization)

SEO’nun arama motoru optimizasyonu olduğunu ve arama motorlarından istenilen kelime yada kelime öbeklerinde siteleri üst sıralara çıkarmaya yaradığını söyledik. Peki neden herkes bu SEO denilen olaydan yararlanıp üst sıralara çıkmıyor? SEO pahalı bir iş midir? Tabi burda da her alanda olduğu gibi birbiriyle yarışan rakip siteler ve onların SEO çalışmaları yer almaktadır.

Birde buna google, yandex, yahoo vb. arama motorlarının SEO’yu değerlendirmeside eklenmektedir. Yani siz web sitenize SEO yapar yada yaptırırsanız, bu sizin ilk sıralarda yer alacağınız anlamına gelmez. Rakipleriniz sizden daha fazla para harcayıp daha güçlü bir SEO çalışması yapar yada yaptırırsa rakip web siteleri sizden üstün olacaklardır. SEO göründüğü kadar karmaşık olmayan ancak kolayda olmayan bir çalışmadır.

Seo Teknikleri ve Seo Çalışmaları

SEO çalışmaları, içeriğe sahip başka web sitelerinin SEO çalışması yapılacak olan web sitesini övmesi olarakda görülebilir. Bir web sitesi size link verirse yada sizin linkinizi paylaşırsa bu sizin sitenize artı değer kazandıracaktır. Arama motoru optimizasyonu sadece link alımından ibaret değildir.

Arama motorlarının dikkat etmiş olduğu belli başlı kriterler vardır. Bu kriterler SEO’cular tarafından takip edilmekte ve on doğru uygulamalarla çalışılmaktadır. Aşırıya kaçıldığında, SEO arama motorlarında üst sıralara çıkarmak yerine sıralamalardan tamamen kaybolmanıza bile yol açabiliyor. Bu yüzden SEO işinde uzman olan SEO’cularla çalışarak işin ehli kişilere sitenizi teslim etmelisiniz.

Not : Yazı Companyturk.com Editörü tarafından yazılmıştır, tamamen kendi bilgi ve birikimlerimiz aracılığı ile ziyaretçilerimize aktarılmıştır.

Seo Nedir ? yazısına ait etiketler : , , , , ,

Yorumunuzu Yazabilirsiniz!