Google Penguen Algoritması

Arama motorları sıralamalarda üstlere çıkabilmek adına yapılan tüm webmaster uygulamalarına çözümler üretiyor ve yeni güncellemeler üretiyor. Daha önce kopya içerikleri kolayca yakalayan ve kopya içerik paylaşımında bulunan siteleri cezalandıran Google Panda Update’nin ardından yepyeni bir güncelleme google mühendisleri tarafından uygulamaya sokuldu. Aslında senenin başlarında bu uygulama Amerika’da uygulamaya geçti. Ancak Türkiye’de uygulamaya konulmamıştı.

Google Penguen Güncellemesi

Google Penguen güncellemesinin uygulamaya konulmasıyla birçok Webmaster ve SEO’cu algoritmayı çözmeye çalıştı ve sitelerde yaşanan düşüşlere anlam vermek istedi. Ancak ilk birkaç hafta Google Penguen güncellemesinin neyi amaçladığı bulunamamışken, Penguen güncellemesinin sitelerden alınan yanlış backlinklerin kurban edilmesine sebep olduğu anlaşıldı. Yani sitenizle alakası olmayan backlinkleri bularak adeta aldığınız backlink kadar alt sıralara düşmenize sebep olan bir nevi siteleri backlinke göre cezalandıran bir güncelleme oldu.

Google Penguen güncellemesinin hemen ardından önceden yanlış backlinkler alan, çöp sitelerden alınan yada çok aşırı kasılmış backlinklerin dışında yeni backlink alanlarda bu güncellemeden nasiplendi. Webmasterların sitelerini üst sıralara taşımak adına aldıkları backlinkler siteleri üst sıralara almaktan ziyade bulundukları konumdanda aşağı götürmeye sebep olmaya başladı.

Backlink almaktan korkar bir hale gelen webmasterlar Google Penguen güncellemesine net bir çözüm üretemesede etkisi olduğu söylenen bazı yöntemler bulundu. Bunların başında tanıtım yazısı geliyor. Tanıtım yazısı satın alarak backlink sahibi olan siteler doğal bir backlink olduğundan hem düşüş yaşamadılar hemde backlink kazanarak üst sıralara tırmanmayı başardı.

Penguen Güncellemesine Uygun Ne Tür Çalışmalar Yapılabilir ? 

Bu yüzden en büyük etkiye sahip olan tanıtım yazısı Penguen güncellemesi için ilk etkili silah oldu. Bunun dışında Penguen algoritmasını alt etmeyi hedefleyen 2 silah daha bulunsada tam etkisi hakkında bir kanıt henüz yok. Bunlardan biri sosyal medyada paylaşım yapmak. Site linklerini aşırıya kaçmadan dünyanın en ünlü imleme ve sosyal medya sitelerinde paylaşarak ve paylaştırarak kısa süreli etki sağlayabilirsiniz.

Neden kısa süreli diyorum. Çünkü sosyal medya Google Penguen güncellemesinde zararsız olan ancak kısa süreli yararda sağlayabilen bir yöntemdir. Son olarak youtube ve video link almak. Google Penguen algoritmasında etkili olduğu konusunda net bir bilgi olmasada birçok webmaster video linklerin özellikle youtube vb. önemli video sitelerinden alınan video linklerin Google Penguen algoritmasına yakalanmadığı ve sitelerin üst sıralarda yer almasını sağladığı söylenen yöntemler arasındadır.

Google Penguen hakkında.

Google Penguen Update’yi çözmek imkansız diyebilirim. Bugüne kadar getirilen güncellemeden birçoğu için webmasterlar tarafından çözüm üretildi. Ancak Google Penguen güncellemesinde durum böyle değil. Birden çok sitesi olanların takip etmesiyle kolayca fark edeceği gibi sitelerin hitleri bir aşağı bir yukarı olarak değişiyor. Birçok webmaster yaptığı çalışma sonrası sitenin hitlerini artması yada azalmasını buna bağlamak istiyor.
Ancak birkaç gün sonra durumun yaptığı çalışmayla hiçbir alakası olmadığı ve tamamen tesadüfi olarak yükseliş ve düşüşün gerçekleştiği görülüyor. Google Penguen algoritması sonrası sıralamaların bu kadar değişken olması site hitlerinin hergün farklı seyir etmesi Google Penguen güncellemesinin çözülmesini imkansız hale getiriyor.

Google’ın backlink yöntemlerini kötüye kullanmak isteyen webmasterlara karşı önlem almak için oluşturduğu Google Penguen güncellemesi sonucu yapılmaması gerekenler ise oldukça basit. Google bu güncelleme ile yanlış ve aşırı backlinklere savaş açmış durumdadır.

Neler Yapılmalı ve Neler Yapılmamalı ?

Blog backlink, forum backlink gibi birçok sitede ve çöp sitelerden backlink alınmamalıdır.
Ani ve yüksek backlinkler içeren backlink paketleri satın almak yanlış olacaktır.
Yaşanılan hit düşüşlerinin ardından sitede yapılacak büyük değişiklikler sitede çok daha büyük ve dönüşü olmayan zararlara sebep olabilir. Hit düşüşü ve artışının sürekli olmadığı ve değişken olarak devam ettiğini unutmayın.
Olan oldu kopya yazıları gireyim demeyin, Özgün yazıdan vazgeçmeyin.
Tanıtım Yazısı, Sosyal Meyda ve İmleme dışında alınacak backlinklere çok dikkat edin. Siteyle aynı katagoride olmasına özen gösterin.

Google Penguen Algoritması yazısına ait etiketler : , , , , , ,

Yorumunuzu Yazabilirsiniz!