Google Filtre – Google Sandbox

İnternet gelişmeye ve yaygınlaşmaya başladıktan sonra internet kullanıcılarınında sayısı artmasıyla yayın yapan sitelerin sayısı arttı. Buda bu alanda ekmek yemek isteyen kişi sayısını arttırdı ve rakiplerde bir o kadar fazlalaştı. Birbirine rakip olan sitelerin artması, internet üzerinden para kazanmak isteyen kişisel blog, haber siteleri ve alışveriş sitelerininde artmasıyla arama motorlarında üst sıralar önem kazandı. Bu konuda en çok kullanıcıya sahip ve en çok hit getiren Google’dan ziyaretçi çekmek her webmasterın isteği haline geldi.

Google Sandbox ( Filtre ) Nedir ?

Google’dan hit çekmek ve üst sıralarda yer almak için yapılan bu çalışmalar bazı sorunlarıda beraberinde getirdi. Seo çalışmalarını abartarak ilk sıralarda yer alan içeriği tamamen boş yada spamdan oluşan siteler oluştu. Tüm bunları engellemek ve cezalandrmak iste Google’a kaldı. Google çıkardığı güncellemelerle SEO’yu abartan site sahiplerini belli kriterlere göre bularak filtreye soktu. Bir sitenin filtreye girmesi o sitenin alt sıralarda yer alması yada sıralamalardan tamamen kaldırılması demektir. Özellikle yeni site sahipleri kolaylıkla filtreye girebiliyor.

Google Filtreye Girmemek için neler yapılmalı ? Google Filtre Cezası Kaldırma

Filtreye girmemek için yapılması gereken birçok önemli konu mevcut. Bunları basitten başlayarak anlatalım. Öncelikle yeni bir siteye backlink alınmamalıdır. 1-3 aylık süreler yeni siteler için en önemli sürelerdir. Yeni açılan bir sitenin hızlı bir şekilde yaygınlaşamayacağını ve popüler olmayacağını aynı zamanda başka sitelerin yeni bir siteye referans olmasının saçma olacağını düşünen google yeni siteye tutarsız backlinkler alınması sonucu siteleri filtreye sokuyor.

Google’da filtreye girmemenin diğer bir yoluda google kızdırmamak. Sürekli ping atmak google tarafından olumsuz karşılanabilir. Sitenin yaşı yada yayın süresi önemli olmaksızın aşırı ping atılmamalıdır.

Site içi optimizasyonlarda google filtreye girmeye sebep olan etkenlerdendir. Sitede bulunan konularda aşırı etiket kasılması, sitenin çok geç sürede yanıt vermesi ve sayfa açılış süresinin çok geç olmasıda google tarafından filtreye sebep olabilir. Başlıkların çok çok uzun olması, içeriklerde çok fazla site içi yada site dışı link bulunmasıda olumsuz olabilmektedir.

Google popup sevmemekte ve popup açan siteleride filtreye sokabilmektedir. Özellikle normal bir içeriği olan sitenin adult yada illegal bir reklamı popup olarak açması kısa sürede filtreye sebep olacaktır.

Sitenin spamdan oluşması, içeriğinde başlıkla alakasız olması, çok fazla site için seo yapılmasıda google filtresine sebep olacaktır.

Google yukarıdaki sebeplerden herhangi birini göz önünde bulundurarak sitenizi filtreye sokabilir. Ancak google filtre kolayca verilen ve hemen uygulanan bir ceza değildir. Google’un genellikle filtre koyduğu siteler backlinkle çok uğraşan aniden backlink kasan sitelerden oluşmaktadır.

Google Filtre Girmemek için yapılması gerekenler

Blog, ziyaretçi defteri gibi yoruma dayalı otomatik backlinkler almayın. Çünkü bu backlinkleri sizin gibi 100 lerce kişi alacak ve tek sayfada 100 lerce farklı sitenin linki bulunacaktır. Buda çöp siteden kazanılan ve belkide içerisinde adult, illegal vb. zararlı linklerle aynı sayfada yer almanıza sebep olacaktır.

Hızlı backlink kasmayın. Kısa sürede alınacak backlink google’ın sitenizi kontrol etmesine ve tek seferde bu kadar fazla siteye nasıl eklendiğinizi düşünerek ortada olan yanlış uygulamayı görecek ve siteyi filtreye alacaktır. Bunun yerine azar azar ve sürekli backlink almanız. Gerekirse ufak oranlarda arttırarak devam etmeniz ve haftalık olarak düzenli backlink almanız gerekmektedir.

Birden fazla anahtar kelime için çalışın. Tek kelimeye backlink aldığınızda yine google tarafından kısa sürede fark edileceksiniz. Bunun yerine birçok anahtar kelime ve anasayfada yerine alt katagorilerede yayarak alınacak backlink çok daha gerçekçi çok daha yararlı olacak ve filtreye girmenizi engelleyecektir.

Değişken olmayın. Google’da oteriter ve uzun süreli var olmak istiyorsanız, sürekli değişen temalar, kısa süreli alınan linkler, günlerce içerik eklenmeyip bir anda çok sayıda içerik eklenmesi gibi değişken durumlar Google’un gözüne batacak ve filtereye girmenize sebep olacaktır. Bu yüzden düzenli bir siteye sahip olmanızda yarar var.

Google Filtre – Google Sandbox yazısına ait etiketler : , , , , , , ,

Yorumunuzu Yazabilirsiniz!