Alexa ve SEO

Alexa, SEO’cular tarafından uzun yıllardır bilinen ve önemli olduğu söylenen bir istatistiksel sitedir.

Alexa’nın Seo’ya etkisi var mıdır? Alexa nedir?

Öncelikle bunları açıklayalım. Alexa dünyadaki tüm siteleri takip eden ve ziyaretçilerin sitede kalma süresine göre, sitelerin hitlerine, index sayılarına, backlink ve yaşlarına göre sıralama yapan bir sitedir. Google tarafından değerli görülen Alexa SEO’da da etkilidir. Arama motoru optimizasyonu yapılırken önem verilen Alexa değeri sitelerin bir nevi dünyadaki sıralamasını veren bir istatistik programıdır diyebiliriz.

Alexa verilerine baktığımızda dünyada 30 milyon aktif web sitesi olduğunu görebiliyoruz. Bu demek oluyor ki yeni bir sitenin değeri Alexa’da yaklaşık 30 milyon olacaktır.


Alexa Sıralaması

Alexa verilerine bakılacak olursa ilk 5 sıra şöyle
1- Google
2- Facebook
3- Youtube
4- Yahoo
5- Baidu olduğunu görebilirsiniz.
Çin’de iddialı bir arama motoru olan Baidu dışında ilk 4 Amerika’lılar oluşturduğu web siteleridir.
Google’ın ilk sırada olması kaçınılmaz. Facebook 2. sırada bazılarının facebook girmek için bile google kullandığını düşürsek sıralama doğru diyebilirim. Youtube dünyaca meşhur ve ilk video barındıran sitelerden, Yahoo belli başlı ülkelerde özellikle Amerika’da tutulan bir site olmasıyla ilk 5′e baktığımızda Alexa’nın verilerinin ne kadar doğru olduğunu görebiliriz.

Alexa siteleri sıralarken şu kriterleri göz önünde bulundurur.

- Alexa için önemli kriter, ziyaretçilerin sitede geçirdiği vakit, sayfaları gezme oranı.
- Site yaşı.
- Siteye ait backlink
- Site index sayısı

Yukarıdaki kriterlerin yanında sayfa düzeni, içerik sayısı, sosyal medyada tanınırlılıkta Alexa’da azda olsa sıralamaya etki etmektedir. Ancak, bu kriterler arasında en önemlileri ilk 4 kriter olmakla birlikte 1. kriter Alexa için olmazsa olmazlardandır. Alexa’da hit sayısı önemli olsada 500 hit alan bir site ile 5 bin hit alan bir site birbirine yakın sıralamalarda olabilir. Bunun sebebi sitede geçirilen ortalama süredir.
Şöyle düşünün 5 bin hitli spam bir siteye ziyaretçilerin girmesiyle çıkması bir oluyor. Birde 500 hitli kaliteli ve girdiğinizde en az 1-2 sayfa dolaştığınız yararlı bir siteyi düşünün, ortalama geçirilen süre diğer siteye oranla daha fazla olacağından Alexa değeri çok daha iyi olabilir. Bu yüzden Alexa’da sitelerin aldığı hit sayısı sizi yanıtmasın.

Alexa Değeri Nasıl Yükseltilir? Alexa Yükseltmek yararlı olabilir mi?

Alexa değeri global olarak 100k ve altı olan site ile 500k yada daha üstü olan bir site arasında tabiki fark olacaktır. Google, yahoo, yandex gibi arama motorlarıda siteyi değerlendirirken bunları göz önünde bulunduracaktır. Yani SEO açısından etkili olacaktır. Ancak, hile yaparak Alexa yükseltmek ne kadar faydalı olur tartışılır. Bunun yerine site hitini artırmak, ziyaretçilerin sitede geçirdiği süreleri arttıramaya çalışmak çok daha faydalı olacaktır.

Yinede Alexa yükselmek için Alexa toolbar indirebilir, kendi web sitenizde gezerek alexa düşürebilirsiniz.

Modem resetleyerek farklı iplerde siteyi dolaşmak yine alexa’yı düşüreceği gibi belirli platformlarda grup olarak anlaşarak karşılıklı sitelerde gezme yöntemiylede alexa düşürebilirsiniz. Yalnız şunu unutmayın alexa düşürdükten sonra bırakmanız halinde site yine eski değerine kısa sürede geri gelecektir. Bu yüzden alexa değerini kalıcı olarak arttırmak için daha fazla hit ve sadık ziyaretçilere sahip olmaya çalışmalısınız.

Alexa ve SEO yazısına ait etiketler : , , , , , ,

Yorumunuzu Yazabilirsiniz!